BOHATERSKI CZYN

IMG 20181020 160243

20 października br. strażacy z JRG1 mieli specjalnego gościa – pana Mateusza Marciniaka, który odwiedził jednostkę przy ul. Pomorskiej wraz z żoną i synkiem. Powodem tej wizyty był niezwykle bohaterski akt odwagi, którym wykazał się pan Mateusz 29 września br. gdy w późnych godzinach wieczornych pomógł mężczyźnie, który po upadku z roweru na nadbrzeżu Brdy wpadł do wody.

Niska temperatura, silny prąd wody oraz bardzo wysokie nadbrzeże sprawiły, że szanse poszkodowanego na przeżycie tego wypadku były niewielkie. Dzielny bydgoszczanin rzucił się z pomocą poszkodowanemu, chwycił za ubranie utrzymując równowagę na stromym brzegu i trzymał nad powierzchnią wody do czasu przybycia strażaków, którzy wydobyli poszkodowanego na brzeg. W ocenie nurków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego biorących udział w tej akcji, gdyby nie pan Mateusz Marciniak, szanse poszkodowanego na przeżycie byłyby zdecydowanie mniejsze. Bez wątpienia czyn, którym wykazał się pan Mateusz należy uznać za bohaterski i godny pochwały.

IMG 20181020 160033 1

Pan Mateusz otrzymał specjalny dyplom z podziękowaniami od komendanta miejskiego PSP oraz pamiątkę w postaci ryngrafu okolicznościowego z zamontowaną na nim czujką tlenku węgla. Dowódca jednostki oprowadził trójkę gości po zabytkowej remizie, gdzie pełnią służbę strażacy-nurkowie biorący udział w tej akcji. Była to także dobra okazja żeby wspólnie omówić tę akcję i poznać się w nieco spokojniejszych okolicznościach. 

IMG 20181020 160016